Čtvrtek 24. června 2021, svátek má Jan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 24. června 2021 Jan

Nakupte zboží a přijdete o střechu nad hlavou!

22. 11. 2010 15:42:25
Jak je to možné? Podnikáte-li a jste plátcem DPH, pak velmi snadno. V parlamentu právě leží vládní návrh, podle kterého se každý podnikatel (plátce DPH) při každém nákupu zboží či služeb po 1.1 2011 může dostat do pozice ručitele za DPH, kterou z nějakého důvodu prodávající z tohoto prodeje nezaplatí. Vláda zešílela!

Níže uvedený text mi zaslala firma, která se mi coby malému živnostníkovi stará o daně a účetnictví. Dosud stále nemohu věřit svým očím, když si text čtu. Schválí-li parlament vládní návrh týkající se DPH, budeme všichni naprosto v háji. Posuďte sami:

V současné době leží v Parlamentu ČR vládní návrh (parlamentní tisk 129) zákona, kterým se mění zákon o DPH. První čtení v parlamentu proběhlo dne 3.11.2010, rozpočtový výbor parlamentu se tímto návrhem bude zabývat na svém jednání dne 25.11.2010. Tento návrh zákona obsahuje mj. nový paragraf 109, ve kterém je upraven zcela nový (v rámci DPH) institut ručení za nezaplacenou daň. V tomto ustanovení tedy vláda navrhuje, aby plátce (v pozici kupujícího) ručil za DPH, kterou z nakoupeného zboží nebo služby neodvede prodávající. Toto ručení nastupuje přímo ze zákona při splnění podmínky, že kupující (odběratel) v okamžiku nákupu zboží (nebo služby) věděl nebo vědět měl a mohl, že

  1. DPH uvedené na přijatém daňovém dokladu nebude úmyslně zaplacena, nebo že
  2. prodávající se úmyslně dostal nebo dostane do postavení, kdy nemůže DPH zaplatit nebo že
  3. dojde ke zkrácení daně nebo vylákání daňové výhody.

Dále se v navrhovaném textu uvádí, že kupující (odběratel) ručí za nezaplacenou DPH také tehdy, pokud je úplata za toto zdanitelné plnění bez ekonomického opodstatnění zjevně odchylná od obvyklé ceny.

Co to tedy bude znamenat pro praxi?

Každý podnikatel (plátce DPH) se při každém nákupu zboží či služeb po 1.1.2011 může dostat do pozice ručitele za DPH, kterou z nějakého důvodu prodávající z tohoto prodeje nezaplatí. Aby tomu tak skutečně bylo, postačí, aby správce daně tomuto podnikateli prokázal:

  1. že mohl a měl vědět, že toto DPH nebude úmyslně zaplacena, že
  2. že mohl a měl vědět, že prodávající se úmyslně dostal nebo dostane do postavení, kdy nemůže DPH zaplatit,
  3. že mohl a měl vědět, že dojde ke zkrácení daně nebo vylákání výhody nebo
  4. že cena je zjevně odchylná od obvyklé ceny.

Každý obezřetný podnikatel tedy po 1.1.2011, pokud bude chtít mít alespoň dostatečně vysokou míru pravděpodobnosti, že se po provedeném nákupu nestane ručitelem za DPH (kterou mimochodem již prodávajícímu v ceně zboží nebo služby obvykle zaplatí), bude tímto novým ustanovením § 109 zákona o DPH nově nucen zvažovat a zajišťovat si důkazy na svojí obhajobu, že (i) nevěděl a ani vědět neměl a nemohl, že DPH nebude úmyslně zaplacena, že (ii) nevěděl a ani nemohl vědět, že prodávající se úmyslně dostal nebo dostane do postavení, kdy nemůže DPH zaplatit, že (iii) nevěděl a ani nemohl vědět, že dojde ke zkrácení daně nebo vylákání výhody a že (iv) výše ceny není zjevně odchylná od obvyklé ceny.

Cesta do pekla

Ať již vládu vedly k tomuto návrhu jakkoliv ušlechtilé myšlenky, platí tu více, než kde jinde, že cesta do pekla bývá dlážděna dobrými úmysly. Umíte si v naší české džungli představit, že takový zákon vstoupí v platnost? Nejsem žádný velký podnikatel, jen malý živnostníček a přesto jsem poměrně snadno spadla do povinnosti platit DPH. Při dnešních cenách totiž není vůbec složité překročit za 12 měsíců obrat (pro neznalé, to nemá se ziskem nic společného) 1 milion korun. A takových živnostníků je v této republice poměrně hodně. Mám velkou obavu, že bude snadnější "vozit se" po malých rybách, než po těch velkých, které třeba záměrně z nějakého důvodu DPH neodvedly. Nakonec, vídíme to dnes a denně na jiných příkladech. Když člověk dluží bance pár korun a nesplácí, už mu jde banka po krku a exekutor zvoní na dveře. Když obří firma dluží bance stovky milionů, banka je krotká jako beránek a snaží se dlužníkovi co nejvíce vyjít vstříc. Výše uvedený zákon je vstupenkou do pekla pro všechny, kteří v této zemi ještě stále poctivě podnikají nebo živí sami sebe svou živnostní.

Autor: Markéta Dočekalová | pondělí 22.11.2010 15:42 | karma článku: 26.20 | přečteno: 1942x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Bartoň

Český Floyd

Policie v Teplicích zasáhla proti řádění vandala, který poté zemřel v sanitce při převozu do nemocnice. Česká pobočka AI označila zákrok policie za „hrubý a nezákonný“.

24.6.2021 v 9:20 | Karma článku: 19.96 | Přečteno: 395 | Diskuse

Pavel P. Kopecký

Íránské volby a krok zpět

Americký nátlak na Írán vyvolal pravý opak zamýšleného - posílení tamějšího antiamerikanismu a jeho spojenectví s Čínou!

24.6.2021 v 9:11 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 36 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Pět let od britského referenda

Malé zamyšlení u příležitosti pátého výročí vyhlášení výsledků britského referenda. Jaké jsme měli tehdy představy o reformách EU a co z nich zbylo?

24.6.2021 v 8:00 | Karma článku: 15.07 | Přečteno: 146 | Diskuse

Jan Lněnička

Afghánistán očima pohovkového stratéga

Po dvaceti letech od útoků na USA se americké jednotky stáhnou z Afghánistánu. Čeští vedoucí představitelé tvrdí, že je to chyba. Otázkou je: zůstanou české ozbrojené jednotky v Afghánistánu a budou dál bojovat za Prahu?

23.6.2021 v 17:46 | Karma článku: 16.85 | Přečteno: 324 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Evropský klimatický zákon

Letošní mimořádně studené jaro nijak neochladilo zápal unijních klimatických alarmistů pro jejich věc. Zelený úděl dále triumfuje. Čeká nás politicky velmi „horké“ léto. Přichází Evropský klimatický zákon a balíček Fit for 55.

23.6.2021 v 15:00 | Karma článku: 24.31 | Přečteno: 367 | Diskuse
Počet článků 22 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4505
Scenáristka, publicistka a lektorka tvůrčího psaní. Autorka dvoudílné učebnice "Tvůrčí psaní pro každého", provozovatelka webu (a kurzů) pro začínající autory www.scenare.cz. Vystudovala žurnalistiku na FSV UK, čtyři roky žila v Nizozemí a působila jako externí dopisovatel pro oblast Beneluxu. Studovala scenáristiku v USA, byla jednou ze zakladatelek televizního seriálu Ulice a podepsala se pod cca 680 jeho dílů. Momentálně působí jako producentka v producentské firmě. Více na www.scenare.cz

Najdete na iDNES.cz